facebook

Бізнес або смерть? Прокляття аграрної Буковини. Збільшилася кількість хворих на рак

 

Засоби захисту рослин – необхідний інструмент в руках аграрія, який допомагає захистити та зберегти врожай, а відтак і власний прибуток.

Проте, як регулюється якість агрохімікатів та їх використання , особливо пестицидів на Буковині та чому медицина б’є на сполох намагалися дізнатися учасники учасники першого етапу «круглого столу» «Вплив використаних пестицидів на здоров’я та екологічний стан Буковини», який відбувся у Чернівцях 8 жовтня. Від представників системи охорони здоров’я до засідання «круглого столу» долучились завідувач «кардіоонкогематологічного» відділення КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня», за фахом «Дитяча гематологія та онкологія» Михайло Гнатюк, який зосередив увагу на тому що, протягом останніх років в Чернівецькій області дійсно збільшується кількість онкохворих, зокрема дітей.

І це стосується не тільки кількісного показника. Зокрема це і показують статистичні данні. – Часто спостерігаємо онкозахворювання з мутаціями, коли уражений не один орган, а відразу декілька. Є діти, котрі хворіють на лімфому і при цьому мають ще й пухлини нирок та печінки. Медиків це давно занепокоїло. Ще у 2011 році, коли кількість вперше зареєстрованих онкохворих дітей у нашому відділенні з 11 за рік зросла відразу до 28. А за 9 місяців 2018 року вперше виявлено вже 30 онкохворих дітей. Найбільше з них зареєстровано у Чернівцях, Хотинському та Сторожинецькомурайонах. У Кельменецькому районі кількість онкохворихдітей суттєво не збільшилась в цьому році, однак звідти останнім часом поступають діти з тромбоцитопенічнимипурпурами (об’єднана назва групи захворювань, що характеризується зниженням числа тромбоцитів у крові та підвищеною кровоточивістю), яких раніше впродовж року нараховувалось максимум 15, а зараз 50-60 осіб. При цьому турбує ще й те, що ці пацієнти майже не піддаються лікуванню.

Про чинники ж можемо тільки здогадуватись. Може бути, що до такої ситуації з онкозахворюваннямипризводять неправильна обробка садів, надмірна кількість автомобілів, різного роду опромінення тощо, – завершив експерт з дитячої онкології.

Ілля Токаренко
Голова ГО “Інститут соціальної ініціативи

Окрім цього спостерігає ця значне збільшення хворих на пуль монологічні захворювання та дорослу онкологію. До слова на засідання круглого столу були запрошені усі спеціалісти які би могли якісно розповісти про цю проблематику. Однак на запрошення ГО « Інститут соціальної ініціативи» відгукнулися не всі. До прикладу управлінням Екології Чернівецької області  було повністю проігнороване наше запрошення щодо участі у круглому столі. Хоча в компетенції саме цієї структури визначати завданий збиток екології через надмірне використання хімії-зазначає організатор круглого столу Ілля Токаренко.

 

Про навмисне приховування  проблематики  свідчать і ігнорування багатьох засобів масової інформації. Такорганізаторами були розіслані запрошення по всім Чернівецьким ЗМІ, однак лише один телевізійний канал намагався зробити репортаж. Сам же репортаж в ефір так і не попав. Лише був вставлений уривок в невелику програму, на яку був запрошений дитячий онкогематолог. Да і поставити проблематику на широкий загал вдалося лише через наше звернення до І-Франківського видання « Газди». Лише за три дня публікація набрала 67 тисяч переглядів і п’ять тисяч поширень по соціальній мережі « Фейсбук» .Чому місцева преса не дає об’єктивної інформації та не б’є на сполох?-, вже потрохи стає зрозуміло.

Керівниками багатьох агропідприємств та господарств, а також тих хто продає засоби захисту рослин в області, є люди які представляють органи місцевого самоврядування, чиновники, від депутатів до голів районних адміністрацій та рад.

Окрім цього, ці люди є настільки впливовими в області, що саме згадування про них у такому незручному для них форматі,  може призвести до закриття засобу масової інформації, звільнення людей тощо. Від самого початку процесу продажу пестицидів, до самого оприскування-  ні в одному випадку ані в іншому немає місця де не були би замішані родинні зв’язки або бізнесові. По закінченню першого етапу круглого столу, організаторами були подані відповідні запити та перевірені ряд чиновників які мали би безпосередньо контролювати ці процеси у вище зазначених районах, однак  результати відповідей та інформація з державних реєстрів та джерел збентежила не тільки організаторів, але й компетентні органи.  Дехто у області примудряється не лише контролювати обіг засобів захисту рослин, але й ще бути монополістами з їх продажу. Ця інформація буде озвучена на другому етапі круглого столу. Ми не маємо жодного права допускати цих людей до створеня комісії, та до перевірок на території цих районів. Насправді зараз ми вже стикаємося з іншою проблемою яка мучить Українське суспільство – корупція та кумівство. Шкода лише що люди того не розуміють . Цей  солодкий сир у мишоловці, умовні заробітки, які випливають потім у дороговартісне лікування або у гіршому випадку – смерть.  До прикладу люди з якими ми спілкувалися і спочатку мали би розповісти про ті страшні події в їх житті( Хвороби дітей) після дзвінків від невідомих, просто припиняли будь-яке спілкування. Це і є найбільша проблема нашої області-мовчання та створення ілюзії щодо того що відбуваєця-  розповідає один з організаторів круглого столу, Керівник Чернівецької організації Соціалістичної партії Олександр Сапунов. За його словами, на другому етапі круглого столу, будуть розставлені всі крапки. Тоді ми вже чітко зможемо говорити про навмисне замовчування проблеми, про те як приховуються десятки мільйонів прибутків, про те хто насправді керує всіма цима процесами у області. Ця правда має  дійти до всіх верхівок влади і винні у отруєнні людей та природи мають бути покарані.

Хочемо зазначити що кількість садівничих угідь на Буковині насправді вражають. За офіційною інформацією на 2017 рік загальна площа плодоягідних багаторічних насаджень у Чернівецькій області склала 28,8 тис. га (з них 25,8 тис. га насаджень у плодоносному віці), у т. ч. у сільгосппідприємствах —  4,96 тис. га (з них 3,9 тис. га насаджень у плодоносному віці). З них близько 73% —  це зерняткові сади.

На Буковині найвищі в країні темпи посадки молодих садів, площа під якими щорічно зростає майже на 200-500 га, що дозволяє забезпечити валове виробництво плодоягідної продукції майже в 400 тис. тонн. Однак це є лише офіційна статистика. Неочікуваної статистики було почуто і від заступника директора департаменту АПК , Чернівецької ОДА Богдана Бойчука, який представляв департамент АПК на круглому столі, який зазначив що масштаби набагато більші. «Так за офіційними даними,аграрії Буковини цього року зібрали 200 тис тон фруктових, на той час як за неофіційних даних ця кількість може складати і 800тис тон-1 млн тон.»

Одразу з’являються питання до аграрників. Звідки ця розбіжність?

Адже щоб виростити таку кількість  плодових потрібна великі території земель, а отже і використання засобів захисту рослин мають набагато більші розміри ніж показують відповідні служби, окрім цього одразу повстає питання «чорної каси» та недонадходжень в бюджет. А це вжесотні мільйонів гривень.

В тому що є велика проблема зізнається і начальник Держпродспоживслужби Олександр Александрюк.  Він не заперечує що є факти порушень норм оприскування, але й наголошує на тому що потрібний реальний облік земель які використовуюця не тільки агропромисловими холдингами, але індивідуальними господарниками, також є велика проблема контрабандне завезення неякісних препаратів, що також є одним з чинників можливого забруднення навколишнього середовища. За його словами до цього мають залучатися всі відповідні служби. Однак такої взаємодії не має.

Наразі питання використання засобів захисту рослин все більше турбує не тільки екологів, а й пересічних буковинців, які прагнуть споживати безпечну продукцію, з не перевищеними концентраціями токсичних речовин, якщо мова заходить про продукцію, вирощену традиційним шляхом. Статистика ринку пестицидів в Україні невтішна, згідно з дослідженнями на 2017 р. тільки половина з них продається легально, близько 20% складає контрабандна продукція, ще 25% несанкціоновано переупаковується і близько 5% підробляються. Однак не тільки від якості препаратів залежить якість продуктів, але й від того скільки разів піддаються оприскуванню  садівничі угіддя..

 

Потрібно відзначити, що в Україні, спостерігається динаміка збільшення сільськогосподарських земель, на яких застосувують засоби захисту рослин. Відповідно до статті Держпродспоживслужби “Використання ЗЗР у сільському господарстві”, на 2016 р. площа таких земель в Україні становила 1,9 млн га землі. Для порівняння, загальний фонд сільськогосподарських угідь в Україні складає близько 42  млн га, що свідчить про досить високе пестицидненавантаження на ґрунти, які щорічно обробляються агрохімікатами понад 28 млн га, відповідно до інформації Держпродспоживслужби.

Розуміючи, що загальноприйнятої альтернативи агрохімікатам у найближчому майбутньому не передбачається, Україна продовжує імпортувати ЗЗР у закордонних виробників. І хоча всі вони мають бути офіційно зареєстровані та перевірені, досить часто трапляються випадки, коли утворюються токсичні бакові суміші, особливо, якщо виробник агропродукції намагається самостійно приготувати розчин, не розуміючі які діючі речовини можуть безпечно взаємодіяти між собою, а які ні. Ця тема є напрочуд актуальною, і буде поступово висвітлюватися на наступних круглих столах та виїзних комісіях. Допоки не буде вирішено це питання в комплексі, цей бізнес залишатиметься «прокляттям» для мешканців Буковини- резюмував Олександр Сапунов.

Довідка.

Деякі токсичні компоненти, що знаходяться в пестицидах можуть проникати в  кров разом з продуктами харчування. Далі вони починають діяти на організм так само, як і на шкідників, проти яких вони створені. Пестициди можуть потрапити в організм не тільки при безпосередньому контакті з ними, а й опосередковано. Так, наприклад, з’ївши яблуко чи грушу , яку оприскували  спеціальними концентраціями  пестицидів, організм людини може отримати токсичні речовини.

1. Небезпека онкологічних хвороб.

 

Деякі вчені пов’язують тенденцію збільшення онкохворих із застосуванням пестицидів у рослинництві. Національним інститутом ракових захворювань США було досліджено, що фермери хворіють на деякі види раку частіше, ніж решта населення. Так, наприклад, працівники, зайняті в сільському господарстві, мають підвищений ризик раку шкіри, порожнини рота, шлунку, мозку, передміхурової залози та інших. Що цікаво, ці люди більше їдять зелені, менше курять і завжди фізично активні. Вони менше помирають від серцево-судинних захворювань, раку легенів, стравоходу, кишечника, що пов’язано з вживанням в їжу безлічі грубих волокон.

 

2. Отрути пестицидів небезпечні для вагітних

Отрути, які звичайні фермери використовують в своєму саду або на городі для боротьби з комахами і бур’янами особливо небезпечні для вагітних в першому триместрі.

 

Це доводить американська асоціація вагітності. Деякі дослідження показують, що найбільший ризик впливу пестицидів – це перші тижні, коли відбувається розвиток нервової системи дитини.

 

3. Діабет

Існує і чимало інформації про дослідження, які доводять, що пестициди призводять до діабету. Одне з таких дослідженнь, проведене в США, показало, що у тих жителів, які проживали в районах, де вирощувалася яра пшениця, смертність від діабету 2-го типу вище, ніж у інших жителів країни.В ході дослідження було встановлено, що фермери мали високий рівень цукру в крові і нечутливість до інсуліну. У фермерів Болівії, що використовують пестициди, помічені підвищений рівень глюкози в крові, що є станом, який передує діабетичному.

 

4. Хвороба Альцгеймера

Вчені довели, що потужні токсини, що містяться в пестицидах, роблять сильний вплив на мозок людини. Було виявлено, що пестициди особливо знижують рівень інтелекту у дітей і студентів, які проживають в особливій близькості від сільськогосподарських полів. Серед безлічі досліджень є інформація про те, що пестициди також можуть призвести до народження дитини з синдромом Дауна. Нещодавно були опубліковані дані досліджень, в яких йдеться про те, що пестициди пошкоджують нервові клітини головного мозку, що призводить до підвищення ризику хвороби Альцгеймера.

Як бачимо, перш за все від пестицидів можуть постраждати ті люди які безпосередньо контактують з ними, вносять, роблять розчини та займаються утилізацією тари. Жага зекономити на якісних та безпечних агрохімікатах може призвести до ускладнень здоров’я та потягти за собою довгий курс лікування.  Тому важливим є не тільки обрання безпечних препаратів, а й додержання умов їх внесення, таких як концентрація, спосіб внесення, погодні умови, наявність необхідного спецодягу та засобів індивідуального захисту.

 

Газди,

Ілля Токаренко, Ірина Кравець

2 Коментарів

  1. Анна Жовтень 18, 2018
  2. Роман Жовтень 18, 2018

Залишити відгук