facebook

Газ подорожчає, транш буде. Як уряд прийшов до ціни 8 550

Як формується ціна на газ для населення, від чого вона залежить, чого чекає від уряду МВФ, і чому українцям варто чекати на новий етап підвищення.

Це сталося. Після довгих перемовин з Міжнародним валютним фондом Кабінет міністрів таки підвищив ціни на газ для населення. Рішення було ухвалене на екстреному засіданні, на якому були присутні усі міністри. Підтримали одноголосно.

В результаті — з 1 листопада ціна на газ для населення зросте на 23,5%. Паралельно урядовці також змінили умови надання житлових субсидій, і виділили додатково 100 мільйонів на “теплі кредити”.

Проте тема №1 — ціна на газ.

“Я розумію, що для кожної української родини це важко, але мушу зазначити, що спочатку планувалося збільшити ціну на 60%, але в результаті важких перемовин ми домовились (з МВФ, ЕП) про компроміс”, — заявив прем’єр Володимир Гройсман.

 

Через три години після ухваленого рішення відреагували і за океаном — в МВФ заявили про відновлення підтримки України. Йдеться про нову 14-місячну програму підтримки stand-by (SBA) на суму 3,9 мільярда доларів.

Ймовірно, на рішення кредитора вплинуло не тільки підвищення тарифів для населення, а й ухвалений Радою в першому читанні бюджет країни на 2019 рік. Збалансований бюджет і ціни на газ — дві ключові умови Фонду для відновлення фінансування.

ЕП пояснює, які саме були домовленості у України з МВФ щодо ціни на газ, як загалом формується ціна для населення, від чого вона залежить, що буде з субсидіями, і чи можна було все залишити так як є.

Нижче ЕП дає відповіді на ці питання.

Як МВФ і Україна газ оцінювали

Ще навесні 2017 року для отримання кредитів від МВФ уряд пообіцяв, що ціни на газ для населення будуть ринковими. Утім це зобов’язання так і не було виконане.

Що означає “ринкова ціна”? Передбачалося, що ціна буде розраховуватися на базі імпортного паритету — середньої ціни на імпортний газ за певний період. Ця складова в структурі ціни на газ для споживачів є основною і найбільшою.

 

ДЖЕРЕЛОНАФТОГАЗ УКРАЇНИ

На момент домовленості ціна за імпортним паритетом становила 4,942 тисячі гривень за тисячу кубометрів.

Вона включала в себе прогнозну ціну на німецькому газовому торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу від NCG до західного кордону України через Німеччину, Чехію та Словаччину.

За ціною 4,942 тисячі гривень за тисячу кубів “Нафтогаз” постачав газ облгазам. Але цей газ ще треба доставити до споживача. Тому до цієї ціни додавалися витрати на доставку газу внутрішніми трубопроводами, обслуговування лічильників, формування платіжок, а також ПДВ.

В результаті цього кінцева ціна на газ для населення становила 6,879 тисяч гривеньза тисячу кубометрів.

Наступний пункт — ключовий для розуміння того, що сталося потім. Так, за домовленістю з МВФ, якщо за підсумками року ціна за імпортним паритетом (4,942 тисячі гривень, ЕП) відхилиться на плюс-мінус 10%, то ціна для населення на наступний опалювальний сезон так само повинна змінитись.

 

Залишити відгук