Космос

Телескоп tess підтвердив відкриття землеподібної екзопланети по близу холодного червоного карлика

Астрономи за допомогою космічного телескопа TESS і наземних телескопів підтвердили відкриття землеподібні екзопланети у близького до Сонця холодного червоного карлика K2-415. Екзопланета в три рази масивніше Землі і занадто гаряча, щоб вважатися придатною для життя.

Одна з основних завдань сучасної экзопланетологии – пошук землеподібних об’єктів для пошуку атмосфер і визначення властивостей газових оболонок під час проходження планет по дискам своїх зірок. Найбільш привабливі в цьому плані маломасивні, близькі до Сонця яскраві зірки, однак число відомих транзитних землеподібних (радіус менше 1,25 радіуса Землі) екзопланет у таких світил на сьогоднішній день невелика: всього 14 штук у восьми зірок в межах 98 світлових років від Сонця.

Група астрономів на чолі з Теруюки Хірано (Teruyuki Hirano) із Національної астрономічної обсерваторії Японії повідомила про виявлення нової транзитної екзопланети, розміром із Землю, на орбіті навколо близькою до Сонця карликової зірки K2-415. Спочатку кандидата виявив космічний телескоп «Кеплер» транзитним методом, підтвердження відкриття було отримано на основі даних спостережень космічного телескопа TESS і наземних телескопів «Субару» і обсерваторії WIYN.

K2-415 (або TOI-5557) являє собою червоний карлик спектрального типу M5V, розташований в 71,2 світлових роках від Сонця. Маса зірки становить 0,163 маси Сонця, радіус – 0,196 радіуса Сонця, а ефективна температура – 3173 кельвіна. Це одна із самих легких зірок, що спостерігалися «Кеплером» і TESS.

K2-415b володіє радіусом 1,015 радіусів Землі, що рік на ній триває 4,02 дня. Маса екзопланети була оцінена в 3 ± 2,7 маси Землі, вона знаходиться на орбіті з великою піввіссю 0,027 астрономічної одиниці. Незважаючи на те, що батьківська зірка набагато холодніше Сонця, рівноважна температура K2-415b становить близько 377-412 кельвінів, вона навряд чи придатна для існування життя. Тим не менш, K2-415 стане цікавою метою для подальших спостережень, у тому числі для спектроскопічних, так як планета може мати атмосферою.

Раніше ми розповідали про те, як вчені кандидата в третю екзопланету у найближчої до Сонця зірки – Проксими Центавра.