Космос

Венера — небезпечна сестра землі

Планета, про яку сьогодні піде мова відома дуже давно. Це не дивно, адже Венера є третім по яскравості астрономічним об’єктом спостерігаються з Землі, поступаючись тільки Сонцю і Місяцю. Астрономи давнього Вавілону були зацікавлені Венерою з тієї причини, що іноді вона спостерігається у вигляді серпа і походить тим самим на Місяць. Також відомо, що індіанці Майя вели спостереження за Венерою, забираючись на вершини своїх пірамід. І звичайно ж, не можна не відзначити роль цієї планети в стародавній Греції. Тут Венера сприймалася одночасно як світило, розташоване на небесному куполі і богиня краси і любові.

Швидше за все стародавні люди навіть не здогадувалися, що Венера – це планета, причому дуже схожа на Землю. З’ясував це відомий астроном – Галілео Галілей. Ще в 1610 році він спостерігав за «ранкової зіркою» і встановив, що Венера не випромінює власного світла, а її яскравість обумовлена відбиттям світла Сонця. Також спостереження фаз Венери стали доказом того, що Сонце знаходиться в центрі сонячної системи.

Вже в 1639 році англієць Джеремі Хоррокс став свідком проходження Венери по Сонцю. А наш співвітчизник Михайло Ломоносов, дивлячись на планету на тлі світила зміг розгледіти її атмосферу. Це сталося в 1761 році.

Довгий час земляни думали, що Венера – це планета придатна для життя, адже наявність атмосфери і щільних хмар робили її схожою на нашу рідну планету. Проте в 20 столітті сусідка Землі показала своє справжнє обличчя. Вона виявилася землеподібні планети, і навіть можна сказати сестрою Землі, але умови на її поверхні не залишають шансів на виживання для будь-якого представника тварин або рослин з нашої планети, включаючи і людину.

Запуск апарату Венера-1 повинен був стати тріумфом Радянського Союзу в освоєнні Космосу, але перший штучний дослідник планети, запущений 12 лютого 1961 року втратив зв’язок з центром управління і не передав відомості пролітаючи повз небесного тіла. Ця невдача коштувала дуже дорого репутації СРСР, адже вже в серпні наступного року американський Марінер-2 виконав завдання покладену на Венеру-1. Пролетівши на невеликій відстані від планети, він передав дані, які підтвердили відомості про екстремальний клімат на Венері. Марінер-2 став першопрохідцем у справі вивчення інших планет.

Не дивлячись на таку «ляпас» керівництво Радянського Союзу не здалася, і в 1964 і 1965 роках СРСР запускає три апарату з метою дослідження Венери. Автоматичні станції Зонд-1, Венера-2 і Венера-3. Хоч вони і не виконали свої завдання повністю (збір даних про атмосферу Венери), але зібрали багато корисної інформації про умови в околицях планети.

12 червня 1967 року СРСР відправляє апарат Венера-4, який повинен досягти поверхні досліджуваної планети. На жаль, він був знищений в атмосфері Венери і не виконав покладену на нього місію.

Вже через два дні після запуску Венери-4 із США стартує апарат Марінер-5. Він більш детально вивчає атмосферу планети, відправляючи дані вченим.

СРСР у відповідь запускає відразу два апарату Венера-5 і Венера-6. Ці апарати не досягли поверхні планети, але передали дані про тиск, температуру і хімічний склад атмосфери. Обидва апарату перестали виходити на зв’язок на висоті 18 км над поверхнею.

Освоївши весь масив зібраних даних в СРСР готуються ще два запуску апаратів. Венера-7 робить першу м’яку посадку на Венеру і передає дані з поверхні. Це сталося 15 грудня 1970 року. Завдяки Венері-7, наступний апарат – Венера-8 здійснив м’яку посадку на Венеру, успішно взяв проби грунту і визначив їх складу.

Можна сказати, що після польоту Венери-8 Радянський Союз переміг у протистоянні з США, адже на наступні 6 років американці переключили свою увагу на інші планети – Меркурій і Марс.

Всього до Венери було вироблено 30 більш-менш успішних місій. І завдяки всім цим польотів, ми маємо досить обширні дані про нашої сусідки.

Не дивлячись на смертельні для всіх форм земного життя умови, Венера дуже схожа на землю. Її ґрунт складається з тих же порід, що і Земля. У неї є атмосфера, але сильно відрізняється від земної за складом. Венеріанська атмосфера складається в основному з вуглекислого газу, а допоміжними елементами служать азот, діоксид сірки, аргон, водяна пара та ін Вуглекислий газ становить 93% атмосфери, азот близько 3%, а всі інші складові ділять між собою решту 4%. До того ж атмосфера Венери рухлива і представляє з себе суцільний ураган. Вся атмосфера рухається над планетою з середньою швидкістю 130 метрів в секунду. Повний оборот навколо планети атмосфера Венери робить за 4 земних дня. У 2010 році на Венері був виявлений озоновий шар, що знаходиться на висоті 100 км

На висоті 48-65 км над поверхнею знаходяться щільні венерианские хмари, що складаються з сірчистого газу. Іноді вони проливаються краплями сірчаної кислоти, але не досягають поверхні, випаровуючись раніше.

Під щільною атмосферою, де тиск у 92 рази сильніше, ніж на поверхні Землі, розташовуються річки, моря, океан, що складаються з рідкого вуглекислого газу. Також у Венери є рельєф. Апарат Магеллан, запущений США провів геолокацію 98% планети. Він виявив багато пагорбів, дві з яких «Земля Іштар» і «Земля Афродіти», які можна порівняти за розміром з материками землі. Наприклад, «Земля Афродіти» близька по площі до Африканського континенту. Тому височини назвали не гірськими ланцюгами або масивами, а материками.

Апарат знайшов дуже мало кратерів від ударів космічних тіл, виявив сліди колишньої потужної вулканічної активності. Простіше кажучи, 90% планети покрито базальтовим шаром застиглої лави, який з’явився приблизно 500 мільйонів років тому. Враховуючи вік Сонячної системи, становить 4,5 мільярда років, можна сказати що потужні виверження відбувалися на Венері зовсім недавно. Швидше за все саме вони привели до того, що планета дуже схожа на Землю перетворилася в суворий неживий світ. Извергаясь, вулкани постійно насичували газами атмосферу Венери, і завдяки цьому з’явився парниковий ефект – явище, яке не дає теплу йти з планети, і веде до постійного підвищення температури – глобальному потеплінню.

Запущена в 2005 році автоматична станція ” Венера-експрес досліджувала Південний полюс Венери, завдяки чому вчені змогли зробити висновок, що, можливо, раніше на планеті були вода і тектонічна активність. Це може свідчити про те, що раніше Венера була дуже схожа на Землю. До того вчені вважають, що температура Сонця постійно збільшується, і в якийсь час Венера могла знаходитися в більш сприятливих для виникнення життя умовах, ніж Земля.

Що ми знаємо про Венері сьогодні? Венера це планета земної групи, розташована між Меркурієм і Землею. Вона робить повний оборот навколо сонця за 224,7 земних діб – саме стільки на Венері триває рік. А навколо своєї осі планета обертається за 243 дня. Цікавий той факт, що обертання Венери відбувається в іншому напрямку, ніж у більшості планет Сонячної системи. Діаметр Венери майже дорівнює діаметру землі і становить 12100 км

На Венері дуже суворий клімат. Крім тих шкідливих факторів, про які згадувалося раніше, варто ще зазначити температуру. Вона досягає 464 градусів за шкалою Цельсія біля поверхні планети.

Часто Венеру називають сестрою Землі, але сестра ця дуже небезпечна, і навряд чи варто шукати хоч якусь життя на її поверхні. Але, завдяки цьому безжизненному тіла, ми можемо припускати, що може статися з нашим власним будинком, якщо людство не перестане забруднювати атмосферу Землі, створюючи парниковий ефект. Одного разу Земля може перетворитися в повного близнюка Венери.