Діти

8 порушень дитячого сну

Образ мирно і міцно сплячого дитини міцно сидить в наших головах. В рекламах дитячих сумішей малюки спокійно засинають у мами на руках в лічені секунди, а супер-всмоктуючих підгузниках сплять всю ніч без руху. Нам здається, що саме такий дитячий сон є нормою, а якщо він хоч трохи відрізняється від реальності, ми судорожно біжимо по лікарях в пошуках чарівної таблетки для усунення проблеми.

Насправді не всі відхилення від ідеального образу вимагають «лагодження». Існують чіткі об’єктивні порушення дитячого сну, які вимагають обов’язкової корекції:

1. Плач при засипанні і пробудження

Найчастіше це ознаки нового перезбудження, при якому в кров викидаються гормони адреналін і кортизол. На тлі цих гормонів заснути дуже складно, тому дитина і плаче. Сон при цьому виходить неміцний і короткий, дитина прокидається не виспавшись і без настрою – привіт, плач після пробудження! Тобто ці симптоми завжди говорять про те, що функції сну порушені.

У нормі дитина засинає спокійно, без плачу.

2. Засипання довше 20 хвилин:

  • Якщо дитина не може заснути довше 20 хвилин, це може бути ознакою накопиченого перевтоми і брак сну. Необхідно відсипати недосип, щоб ситуація стабілізувалася.
  • Довгі укладання можуть також відбуватися із-за неправильного розподілу денних снів. Наприклад, в один з снів дитина проспав більше, ніж зазвичай, тому до наступного денного сну він вже просто не хоче спати і буде чинити опір укладенню.
  • Неправильний розподіл активності протягом дня може викликати перезбудження, з-за якого вкладання можуть затягуватися.
  • У малюків старше 4-5 місяців причиною відмови засипати може стати і невідповідність часу вкладання їх біологічним ритмам.

Так чи інакше, в нормі дитина засинає швидко, до 20 хвилин, якщо мама укладає його спати в потрібний час – не раніше і не пізніше.

3. Непозитивного неспання

Капризи, істерики, сльози, дратівливість, збудливість також можуть бути наслідком накопиченого перевтоми. Незміцніла дитяча нервова система ще не може повною мірою справлятися з усіма враженнями та емоціями. Їй потрібен якісний і правильно організований відпочинок.

Настрій і самопочуття дитини є основними критеріями. Якщо дитина спить “як попало”, при цьому відчуває себе відмінно і позитивно, то проблеми немає, і хаотичний режим буде нормою для конкретного малюка.

4. Несамостійний сон з 3 місяців

Порушенням сну буде вважатися звичка дитини спати тільки при певних умовах після 3 місяців. Наприклад, сон тільки в рухомому візку, тільки у мами на руках, тільки з грудьми в роті. Все це не додає якості сну, а навпаки, робить його чуйним, переривчастим.

До 3 місяців дитина має повне право вимагати для сну певних умов. Сон на мамі, на грудях, тільки на руках буде в цей віковий період бути нормою.

5. Короткі денні сни (сни тривалістю менше години)

Порушенням це буде, тільки якщо сни не виходить продовжити ніяким способом. І при цьому ж дитина прокидається з плачем або примхливим і млявим.

Якщо короткі сни вдається продовжити до години і більше, то якості сну це не шкодить і є нормою. Короткі сни також не є порушенням, якщо дитина почуває себе добре і немає інших порушень сну.

6. Часті нічні пробудження

Часті пробудження вночі можуть заважати повноцінно відпочивати (тобто якість сну, при цьому порушується) з 9-10 місяців. Якщо дитина віком 9 місяців часто прокидається, але відразу засинає, підкачати, дати груди або соску, то це тільки незручність, але не об’єктивне порушення. А от якщо дитина часто прокидається вночі і довго засинає, тоді це порушення сну.

Часті нічні пробудження не є порушенням до 3-4 місяців. У цей віковий період у дітей тільки починає формуватися нічний сон; відрізки безперервного сну вночі збільшуються поступово. Крім того, є необхідність у частих годувань по ночах, якщо дитина на ГВ.

7. Нічні “гуляння”

У малюків до 4 місяців неспання посеред ночі є нормою . Воно говорить про те, що дитина переплутав день і ніч, але не приносить шкоди сну або самопочуття малюка.

Після 4 місяців нічні «гуляння» порушують цілісність сну, заважають повноцінному відпочинку, а значить, вимагають корекції.

8. Ранні пробудження

Для дітей до 4 місяців це не порушення – режим дитини ще не прив’язаний до часу сну в добі. Для дітей після 4-5 місяців раннім пробудженням вважається пробудження до 5 годин ранку.

Пробудження після 5 ранку для дітей старше 4-5 місяців може бути нормою, якщо при цьому дитина висипає не менше 10, а то і 12 годин нічного сну до моменту підйому.