Успіх

Про що можна питати на співбесідах при прийомі на роботу

Можливість та порядок проведення співбесіди ТК РФ не регламентовані. Але закон прямо не забороняє проведення співбесід з метою більш детальної перевірки знань і умінь претендента при працевлаштуванні. Тобто, співбесіди – це цілком законна процедура, до якої можуть вдаватися усі без винятку роботодавці.

Однак це не означає, що роботодавці мають право проводити співбесіди як їм заманеться і задавати кандидатам будь-які питання.

Всю необхідну інформацію про працівника роботодавець отримує на стадії оформлення трудового договору, коли працівник пред’являє свій паспорт, трудову книжку, СНІЛС, документи про освіту, довідку про відсутність судимості та інші документи, зазначені в ст. 65 ТК РФ.

В рамках співбесіди роботодавець лише уточнює відомості, які він може отримати з вищевказаних документів.

Тобто, всі питання, що задаються працівникові в рамках співбесіди, повинні стосуватися виключно його ділових та особистісних якостей, що безпосередньо впливають на можливість виконання роботи (п. 10 постанови Пленуму Верховного суду РФ від 17. 03. 2004 № 2).

Отримувати від здобувача зайві відомості, які не відносяться до його професії, спеціальності і кваліфікації, роботодавці не мають права. Вся інформація, що стосується особистого і сімейного життя здобувача, що не відноситься до трудової діяльності і тому є для роботодавця надлишковою.

Питання, які заборонено ставити на співбесіді

Стаття 3 ТК РФ встановлює пряму заборону на обмеження трудових прав і надання будь-яких переваг в залежності від будь-яких характеристик кандидата, прямо не пов’язаних з його діловими якостями.

У відповідності з цим на співбесіді забороняється ставити наступні питання:

  • про національну приналежність;
  • про соціальне походження;
  • ;
  • про сімейний стан;
  • про планування сім’ї та народження (наявність) дітей;
  • про ставлення до релігії;
  • про сексуальної орієнтації;
  • про політичних переконаннях;
  • про належність до певних соціальних груп і об’єднань.

Крім того, на співбесіді роботодавець не може запитувати вас і про стан здоров’я, оскільки це прямо суперечить абз. 7 ч. 1 ст. 88 ТК РФ.

Питання, що стосуються прийнятих ліків, відвідуваних лікарів і результатів тестування на COVID-19 або ВІЛ також на співбесіді неприпустимі.

Але в ряді випадків додаткова інформація про здобувача все ж може бути запитана і це порушенням не вважатиметься. Це можливо, коли робота, на яку претендує здобувач, має свої особливості, які повинні бути враховані при підборі персоналу.

Наприклад, при влаштуванні на роботу з шкідливими умовами праці, на питання про стан здоров’я претендента цілком закономірні і допустимі з правової точки зору. Але це, повторимо, є винятком із загального правила.

У більшості випадків подібні питання на співбесіді .

А вас питали на співбесіді про вік, здоров’я, сексуальної орієнтації?