Краса

Старіння обличчя: як відбувається і що робити?

Для розуміння процесів омолодження обличчя необхідно розібратися в трехпринципиально важливих моментах: анатомія особи, причини старіння і механізм вікових змін та корекція вікових змін.

Анатомія особи

Особа як і багато інші тканини піддаються процесам опущення під дією сили тяжіння. Цей процес називається гравітаційним птозом. Розглядати анатомію особи пропоную пошарово. Саме пошарове опис анатомії особи з позицій концепції австралійського хірурга Брайана Мендельсона допоможе зрозуміти механізми старіння.

По суті, особа складається з 5 шарів: шкіра, жирова клітковина, м’язи, зв’язки, окістя і лицьовий скелет.

 • Шкіра – самий зовнішній шар. Традиційно старіння особи пов’язують із змінами шкіри, тому більшість процедур починаються з догляду за шкірою. Багато застосовують креми, маски і т. д. Це дійсно має позитивний ефект. Однак, до певного віку. Старіння обличчя за даними різних авторів починається на молекулярному рівні в середньому до 30 років. Цей процес відбувається глибоко в структурах шкіри, тому всі процедури омолодження є за своєю суттю доглядом і не мають тривалої дії.
 • Підшкірна клітковина. Лежить під шкірою і складається з жирової тканини. Товщина жирового шару розрізняється в різних частинах особи. З віком жир опускається і накопичується певних місцях, утворюючи мішки під очима, брилі і т. д.
 • М’язи. На обличчі розташовуються 21 мімічна м’язи. З віком м’язи слабшають і провисають, як гамак, у якому скупчується жир. У зв’язку з цим робота виключно з шкірою не допоможе домогтися естетичного омолодження. Адже навіть виконавши підтяжку шкіри, масив м’язів і жирової тканини буде розтягувати обличчя і результат шкірних процедур зійде на «ні»не більш ніж за 1 рік.
 • Зв’язки. За допомогою зв’язок м’які тканини обличчя кріпляться до лицьового скелету і розташовуються в певних місцях. Час і сили тяжкості практично не впливають на зв’язки, тому ослаблі м’язи і привисающий жир, перекидаються через зв’язки, утворюючи виражені вікові контури особи.
 • Окістя і лицьовий скелет. Кістковий скелет визначає форму обличчя і ту саму неповторність та індивідуальність наших осіб. Проте з часом кісткова тканина повільно руйнується, що створює передумови для ковзання важкого масиву особи вниз.

Корекція вікових змін

З віком відбуваються багатофакторні процеси, що обумовлюють процес старіння обличчя. Ці процеси зачіпають лицьовий скелет і покривні тканини. Після 30 років вже візуально помітні починаються зміни особи. Зміни всіх тканинних шарів призводять до їх зміщення і опущення вниз. Більш виражені процеси відбуваються в середньої третини обличчя. Вирішальним фактором опущення покривних тканин особи є зміна кісткової поверхні.

 • Лоб

Сплощення лобової кістки в поєднанні з постійною напругою лобової м’язи призводить до опущення покривних тканин верхньої зони обличчя і утворенням поперечних борозен лоба. З’їжджає масив м’яких тканин лоба формує надлишок тканин в області верхніх повік, опускаються хвости брів і формується «важкий»погляд.

 • Середня зона особи

Атрофія кісткової тканини і жирових пакетів в області середньої зони обличчя в поєднанні з ослабленням м’язів призводить до контутированию зв’язок і борозен. Формуються виражені мішки під очима, малярні мішки.

 • Шия

Каркасом, який утримує тканини нижньої зони обличчя, є платізма –підшкірна м’яз шиї. Атрофія кістки щелепи, опущення підщелепної слинної залози в сукупності з ослабленням і розбіжністю волокон платізми формують тупий шийно-підборідний кут і «друге підборіддя». Таким чином,з віком ми спостерігаємо: зменшену нижню щелепу;розтягнуте простір, на дні якого накопичився жир;атрофовані м’язи шиї, які більше не можуть утримувати м’які тканини і провисли під силою тяжіння; утворилися брилі.

Як сповільнити старіння обличчя?

Старіння обличчя багатофакторний процес проявляється в резорбції кісткової тканини, зміни та опущенні м’яких тканин обличчя. Процедури зовнішнього впливу на шкіру обличчя за своєю суттю є засобами догляду, не приносячи належного омолоджуючого ефекту.

 • Поверхневі процедури: креми, мазі, гелі та інші процедури зволожують і підтримують стан шкіри.
 • Ін’єкційні методики:філлери та ботулінічний токсин. Філлери на основі гіалуронової кислоти допомагають заповнити обсяг зазнали атрофії тканин, а ботулінічний токсин розслабляє м’язи, що формують зморшки. Абсолютним перевагою цих методик є їх оборотність дії. Як правило, філлери і препарати ботулінічного токсину розсмоктуються протягом 6 місяців.
 • Хірургічне омолодження обличчя: найефективніший спосіб. Існують різні види підтяжки (ліфтингу) особи. Підходити до вибору способу ліфтингу обличчя необхідно з позицій наявних змін особи, їх виразності, бажання пацієнта і можливостей хірурга.

Принципово виділяють наступні види:

шкірний ліфтинг;

SMAS-ліфтинг;

MACS-ліфтинг;

спейслифтинг.

 • Ліфтинг шкіри

В середині 20 століття вважалося, що саме зміни шкіри проводять до старіння особи. Однак, ера шкірних підтяжок показала свою неефективність у зв’язку з недолгосрочностью результату –результат зберігався не більше, ніж на 1 рік. Сучасна косметологія знову вдається до шкірної подтяжкес використанням ниток. Стек гілок ліфтинг дає нетривалий результат і має сенс при початкових змінах особи. Виражені вікові зміни не піддаються належної корекції за допомогою ниток, тому їх застосування повинне бути строго дозованим.

 • SMAS-ліфтинг

SMAS –це складна абревіатура, що означає весь м’язово-апоневротичний комплекс особи. Після відділення шкірного шару від м’язового шару, роблять розріз і підтяжку м’язів особи з фіксацією в новому положенні. Одночасно з цим відбувається підтяжка шиї та усунення брилів. Після того, як м’язи переміщуються в нове положення, утворюється надлишок шкіри, який видаляють і шкіру зашивають вдоль розрізу навколо вушної раковини. Тому такий вид ліфтингу підходить при виражених змінах середньої зони обличчя, наявності брилів і в’ялої шиї.

 • MACS-ліфтинг

Вважається малотравматичной методикою. Через невеликий розріз біля вушної раковини відшаровують шкіру і, з допомогою кісетний швів,підтягують м’язи. Відміну від SMAS полягає в тому, що м’язи не переміщаються і фіксуються, а саме натягаються як барабан, що незабаром все одно призведе до опущення особи. Тим не менш, комерційна привабливість цього методу дуже висока. Варто пам’ятати, що цей метод може бути хорошим тільки при початкових змінах – так само, як і стек гілок ліфтинг.

 • Спейслифтинг

Суть розробленої доктором Мендельсоном операції полягає в ліквідації просторів особи, які розтягуються під дією сили тяжіння. Так як дані простору існують лише в певних ділянках особи, спейслифтинг не дає комплексну підтяжку і не дозволяє досягти вираженого омолодження області шиї. Тому спейслифтинг дає хороший омолоджуючий ефект середньої зони обличчя при невиражених зміни шиї.

Висновок

Правильно проведений аналіз вікових змін особи в сукупності з навичками хірурга і правильно підібраними засобами по догляду за шкірою обличчя допоможуть отримати довгостроковий естетичний результат омолодження. Саме хороше знання анатомії і відпрацьовані навички хірурга дозволяти отримати бажаний результат.