Діти

Як зацікавити дитину читати влітку?

Читання влітку – нудне заняття для дітей і напружений для їх батьків. А список літератури стає предметом сварок та звинувачень. Як можна уникнути конфліктів і по-справжньому зацікавити дитину читати, а не робити це зі страху покарання?

Це питання досить складне, оскільки одні діти не люблять читати, так як вони погано вміють це робити. Іншим же не цікава шкільна програма. Самий важкий і сумний варіант, коли дитина читає тільки заради уникнення покарання (і я зараз говорю про дуже жорстоке покарання). Але про все по порядку.

Читання = цінність

А чи читаєте ви, дорогі батьки? Або у вас йде розмежування, що читати треба тільки дитині, а ви самі і без читання проживете? Сподіваюся, що ні, раз ви читаєте цей блог. Але навіть читання статей це не зовсім те. Дитина від 7 до 12 років дуже чутливий до сімейних традицій. Так, на нього діють і шкільні традиції, але приблизно в рівній мірі. А де знайти бажання читати, якщо вдома воно не в пріоритеті?

Тому першим кроком для батьків молодших школярів стане читання. Читати самим (але так, щоб дитина знала, що ви читаєте, а не зайняті будь-яким іншим справою), читання вголос з дитиною. Так ви показуєте, що читати можна і потрібно, що читання у вашій родині цінується. Можна, до речі, влаштувати сімейне змагання – марафон: кожен ввечері каже, скільки сторінок він прочитав, а результати записувати на окремому листку/блокноті. Важливо, щоб у цьому змаганні дитина не відчував себе вічно програє.

А як з підлітками?

Для підлітків схема з сімейними цінностями спрацює, тільки якщо сам підліток приймає сімейні традиції беззастережно і криза проходить дуже спокійно і плавно.

В будь-яких інших випадках, коли дитина віддаляється від цінностей сім’ї, слід чинити по-іншому. Для них книга повинна стати джерелом таємних знань. І це я не про магію і чаклунство (а хотілося б). Я зараз говорю про те, що підліткам життєво важливо знаходити відповіді на питання про себе, про інших, про світ і системі світобудови. Краще підібрати книги, які хоч і не входять в програму, але допомагають їм розібратися в дійсно важливих для них речі.

У порівнянні з младшеклассниками, підлітки швидше загоряються книгою, якщо її порадив не батько, а близький друг сім’ї, репетитор чи хтось інший. Головне, щоб цей будь-був значущий самому підлітку.

Поради незалежно від віку дитини

  • Відходьте від шкільної програми

Йдіть, йдіть і знаходите саме ті книги, які будуть цікаві саме вашій дитині. Років 10 тому ця рада була універсальним – дайте йому Гаррі Поттера і він у вас зачитає. Зараз Гаррі далеко не єдиний варіант (і не самий підходящий іноді), так як час іде, мода на книги змінюється. (Думаю, якщо вам сподобається ця стаття, то в продовження створю мій особистий список дитячих книг. )

  • Знаходьте книги, за якими зняті фільми

Так, багато хто намагається умовити дитину подивитися фільм за твором зі шкільної програми, раз він не може осилити книгу.

Але тут трохи інший порада: шукайте фільми, які сподобалися вашій дитині і дайте йому книгу. Причому, все можна і потрібно робити цікаво: наприклад, можна попросити його знайти всі неточності між фільмом та книгою. Або почати шукати сцени, які не увійшли в кадр, але присутні в книзі.

  • Цікавтеся

Щиро. Щиро цікавтеся сюжетом, а не запитуйте “для галочки”. У століття інтернету короткий зміст знайти просто, але зацікавленій батьків можна переказати не тільки сюжет, але й окремі жарти і факти, які сподобалися дитині при читанні.

  • Реалізація в реальності

Намалювати ілюстрації, зіграти сценку в саморобному ляльковому театрі, підбирати музику, яка підходить кожній главі – способів дуже і дуже багато (думаю, я навіть напишу на цю тему одну з статей). Так твір закріплюється в пам’яті, а у вас відмінно проведений сімейне час. Додам, що ці способи повинні подобатися і вам, і вашій дитині. Можна пограти в “Крокодила”, загадуючи слова з цього твору або будь-яким іншим способом пов’язати інтереси з читанням.