Діти

Про містку сну: як навчити дитини засипати швидко і без сліз

Про те, як організувати здоровий сон дитини, які помилки допускають батьки і чим для дитини небезпечний хронічний недосип, розповідає засновник Центру дитячого сну і розвитку «BabySleep», сертифікований консультант з дитячого та сімейного сну Олена Мурадова.

У новонародженого немає режиму дня. Те, як цей режим складеться, залежить не тільки від темпераменту і фізіології дитини, але і від дій її батьків. Наука здорового дитячого сну – для спостережливих і терплячих мам і тат, але і висока нагорода: задоволений, добре розвивається малюк і спокійна налагоджене життя сім’ї.

Серйозна справа

Сон треба поважати і цінувати. Це період, компенсуючий фазу неспання, з його емоційними і фізичними навантаженнями, хворобами і втомою. Дефіцит сну у дорослої людини викликає спад продуктивності на 45%. Хронічний недосип – часта причина депресій, переїдання (і як наслідок – ожиріння), зміни поведінки і темпераменту, дратівливості. Найнебезпечніше – різко падає увагу: згадайте, скільки трапляється ДТП з вини поснулих за кермом водіїв.

А навіщо сон дитині? Саме уві сні він росте і розвивається (секреція гормону росту відбувається в перші дві години після засипання), в цей період його організм отримує відпочинок і енергію. Якісний сон означає хороші пам’ять і увагу, захист психіки від перевтоми, стійкий імунітет (малюки з налагодженим сном хворіють на 30% менше).

А з іншого боку, за особливостями поведінки можна припустити дефіцит сну. Якщо, наприклад, дитина стала часто ударятися об стіни і кути, не може сфокусуватися, плаксивий і примхливий – не виключено, що він просто не висипається.

Дитячий сон настільки важливий, що ніякі денні заняття з раннього розвитку, візити гостей, справи дорослих і зміни в житті сім’ї не повинні заважати йому. Це не менш принципово для благополуччя та здоров’я, ніж годування і взагалі безпека.

Режимний суб’єкт

Хоча всі діти різні і устрій у кожній родині індивідуальний режим потрібен – і дітям, і батькам. Дитина краще себе почуває і ефективніше розвивається в передбачуваною середовищі повторюваних циклів. Ми залежимо від біоритмів, і в перспективі така синхронізація необхідна для адаптації маленької людини до соціуму: вночі усі ми спимо, вдень – пильнуємо.

Для мами режим сну і неспання дитини – профілактика вигорання і нервового зриву. Так у неї з’являється можливість щось планувати, це створює відчуття контролю над своїм життям. У зворотному випадку, коли режиму немає, вся сім’я втягується в низку нескінченних багатогодинних укладань, ранні підйоми і пізні засипання вимотують всіх в будинку, плюс дитячі сльози та істерики перед сном. Так бути не повинно!

Вже до трьох місяців можна виробити комфортний режим чергування сну і неспання, а з 9-10 місяців і зовсім жити «по годинах». Крім того, у міру дорослішання кількість епізодів денного сну зменшується, і основний сон відбувається вночі. Зазвичай це п’ять годин без пробуджень на нічні годування. Але щоб збудувати такий графік, важливо навчитися потрапляти в так зване вікно сну.

Вікно можливостей

Експерти з дитячого сну прийшли до висновку, що оптимальний спосіб організувати режим – поспостерігати, як поводиться дитина протягом дня. Секрет – «зловити» момент, коли він тільки почав втомлюватися, але ще в доброму гуморі. У немовлят процеси психічного збудження протікають більш інтенсивно, ніж гальмування, – тому дуже важливо почати укладати в той момент, коли природна активність йде на спад. Залишити справи і повісті нашого соню по містку сну.

Ознаки втоми: тре очі, позіхає, вередує, псується настрій, втрачає інтерес до людей і грі, відвертається, стає менш рухливим, смикає себе за вухо, виглядає сонною. Іноді перший позіхання і плаксивість означають, що ви пропустили першу стадію.

Якщо не вловити ці перші ознаки наближення дрімоти, дитина може перевозбудиться, вередувати, плакати, не брати груди, відмовлятися засипати. І в такому стані укласти його спати стає в сто крат складніше! Якщо «перегуляет», у нього може відкритися друге дихання – і він знову готовий грати і спілкуватися. Але сильна втома рано чи пізно дасть про себе знати і може обернутися істериками і сльозами.

«Місток до сну» триває 20 хвилин. У цей момент батьки повинні приглушити світло і звук в приміщенні, знизити активність, створити спокійний фон. Хороший сон можливий тільки там, де тихо, темно, не жарко і не холодно, де повітря вологий і чисте.

Танці з бубнами

Треба заколисувати дитину? Чи можна навчити дитину засинати самостійно? Скільки повинен тривати ритуал укладання?

Прийнято вважати, що знаходження дитини в материнській утробі привчає його до похитування. Але якщо відразу після народження не підтримувати цей патерн – то прихильність до нього і не сформується! Дуже багато дітей, яких не качали, спокійно засинають і без всякої трясіння і убаюкиваний. Тільки від погладжувань, наприклад. Або від звуку води, або від маминого голосу.

Ритуал перед сном потрібен – але це не повинно бути саме гойдання на руках або в колясці. Ритуал може бути індивідуальним, проводитися одноразово і в ідеалі тривати не більше десяти хвилин. Він маркує початок сну, вводить в нього, розслабляє, насичує малюка увагою, контактом і любов’ю.

Важливо, щоб дитина засинав там, де він буде спати, – тому що його свідомість фіксує обставини засипання, і при пробудженні (не остаточне, проміжному, в напівсні) він не зрозуміє, куди його перенесли і де він опинився. Весь сон вмить випарується – і вам доведеться укладати розтривоженого малюка заново. Такі асоціації, пов’язані зі сном, починають формуватися з чотирьох місяців.

Правила спільного сну

Про користь і шкоду спільного сну єдиної думки немає – всі діти різні, всі сім’ї не схожі одна на іншу. І навіть тверді наміри батьків (спати чи не спати з дитиною) часом розбиваються об реальність, яка вносить свої корективи. З досвідом приходить гнучкість в цьому (і не тільки це) питанні. Головний критерій – щоб все висипалося.

Однак експерти сходяться в одному: щоб уникнути нещасного випадку, важливо дотримуватися кількох правил спільного сну. В ліжечку з немовлям не повинні спати старші діти або тварини. На матері не повинно бути довгих прикрас, на її одязі – лямок або стрічок довше 20 див. Батьки не повинні вживати алкоголь, наркотики, заспокійливі або снодійні, мати зайву вагу або бути вкрай втомленими (спати надто міцно). Якщо тато або мама почувають, що буквально провалюються в сон, – дитину треба покласти окремо.

Інспектуємо ліжечко

Якщо сон роздільний – треба підготувати ліжечко. Матрац повинен бути жорстким, не допускаються м’які перини і водяні матраци. Простирадло – натягнута і закріплена. Між матрацом і ліжком – ніяких зазорів: щілина навіть в два пальці небезпечна.

Відстань між прутами – не більше 6 див. Не повинно бути декоративної різьби, в якій малюк може застрягти. Якщо ліжечко стоїть окремо, висота бортика повинна бути як мінімум 65 див.

Важливо переконатися, що дитина не зможе сам опустити бортики. Необхідно наявність спеціальних заводських механізмів. Незайвим буде дізнатися, не відкликав виробник цю модель. Частіше перевіряйте ліжко на предмет погано затягнутих сполук, задирок, тріщин, облізлою фарби.

До року в ліжку не повинно бути подушок і іграшок, бортиків і прикрас – ніяких зайвих предметів.

І ще одна рекомендація: не залишайте дитину одну в кімнаті, коли він засинає. Будьте поруч.