Діти

Бабусине виховання: плюси і мінуси

Все більше число дітей сьогодні виховується не батьками, а бабусями. Зростає число недільних, святкових та відпускних мам у зв’язку з тим, що молоді батьки займаються навчанням або кар’єрою, а бабусі вирішують питання побуту, виховання і розвитку онуків, не приймаючи рішень про школу, репетиторів та лікарів. З бабусями дітей часто відправляють на відпочинок до моря на все літо. Не будемо говорити про те, добре це чи погано, а розглянемо основні плюси і мінуси бабусиної виховання.

Плюси спілкування з бабусею

+ Дитина постійно отримує позитивні емоції. Сучасні бабусі, як правило, грамотні та культурні люди. Вони розширюють кругозір онуків, роблять їх життя більш надійного, захищеного і стійкою.

+ Бабуся постійно готує щось смачне, терпляче вислуховує, відповідає на питання, всю свою увагу приділяє дитині.

+ У бабусі більше терпіння. Старше покоління нікуди не квапиться, у нього більше терпіння, щоб витримувати дитячі капризи і пустощі. Бабусям менш властива гнівливість. Малюки часто довіряють бабусям свої секрети, тому що ті вміють слухати і чути. При цьому можна не боятися покарання та осуду. Бабусі беруть на себе роль психологів. Діти, у яких довірчі відносини з бабушами, виростають творчими і впевненими в собі людьми.

+ Бабусі надійніше будь няні. Вони люблять дитину всім серцем і не допустять ніякої загрози.

+ Бабуся зберігає і передає сімейні традиції та досвід. Бабусі багато вміють і знають, і з задоволенням діляться досвідом з онуками. У батьків, як правило, не вистачає на це часу. Розповіді бабусі – це зв’язок з іншими поколіннями. А без цього не може бути повноцінної сім’ї.

Мінуси бабусиної виховання

Бабусі щиро бажають онукам добра, але при цьому впевнені, що тільки вони знають, як потрібно виховувати дітей. Правильність їхніх дій не терпить заперечення, а будь-яке заперечення сприймається в штики.

Помилки виховних впливів:

– Протиріччя батькам. Єдність виховних вимог в сім’ї – дуже важливий принцип виховання. Однак бабусі дуже рідко його дотримуються. Якщо батьки привчають дитину до самостійності, то бабуся багато обов’язки дитини бере на себе. Вона поспішає виконати бажання онуків, дозволяє те, що забороняють батьки. Звичайно, вона робить це тільки з любові до дітей, тому що не в силах відмовити або заборонити щось. Проте в дитини виникає нерозуміння справжніх вимог: що можна, а що не можна. Він не розуміє, що правильно, а що ні, а це може призвести до серйозного стресу.

– Підрив батьківського авторитету. Бабусі залишаються старшими і в поведінці з власними дітьми. При цьому вона дозволяє собі робити зауваження, відчитувати батьків у присутності дитини, тим самим істотно підриваючи авторитет батьків. А повага до батьків не менш важливо, ніж любов.

– Гіперопіка. Бабусі дуже часто здувають з онуків порошинки, захищаючи від будь-яких труднощів. Вони вирішують дитячі проблеми, включаються в дитячі конфлікти, ігнорують необхідність формування навичок самообслуговування (годують з ложки, одягають дошкільника, готують одяг підлітку), надмірно кутають, боячись застуди. Гіперопіка робить з дитини інфантильного людини, нездатного подбати про себе і впоратися з проблемами. Дитина звикає до режиму «все включено» і зростає жорстокою і егоїстичною.

– Розпещеність. Бабусі дозволяють онукам майже всі, так як твердо впевнені, що дітей треба балувати. В результаті може зрости «кумир сім’ї» або маніпулятор. Навіть нетривале перебування у бабусі вносить зміни у поведінку дитини. Дуже важко потім буває закликати дитину до дисципліни.

– «Радянська школа». Конфлікт дітей і батьків неминучий. Він проявляється у чому, в тому числі і методах виховання. «У наш час. . . », – так починається більшість протиріч. При цьому бабуся вже не пам’ятає, як сама сперечалася зі своїми батьками. Погляди на виховання настільки різні, що може виникнути серйозний конфлікт.

Як зменшити мінуси

Позитивні ефекти від спілкування з бабусею набагато вагоміша, ніж негативні. Декілька простих порад допоможуть не ускладнювати і не загострювати відносини в родині.

  1. Встановіть єдність вимог до дитини. В них увійде режиму дня, навичок самообслуговування, деякі обов’язки. Обговоріть з бабусею необхідність дотримання цих правил.
  2. Не робіть з бабусі прислугу – переконайте маму в тому, що дитина не втомиться від того, що буде обслуговувати себе відповідно до віку.
  3. Привчайте малюка поважати бабусю. Не дозволяйте грубити їй і маніпулювати.
  4. Не залишайте дитину у бабусі надовго без крайньої необхідності. Тривале розставання з батьками шкодить дитячій психіці.
  5. Спірні питання виховання потрібно вирішувати без присутності дітей.

Мама, тато, бабуся і дідусь – це найголовніші люди для дитини. Знайдіть розуміння один з одним – і тоді спільне виховання не дезорієнтує дитину.