Кохання

Біль від розставання

Розставання – глибоке душевне горе, яке ми переживаємо майже так само важко, як і смерть коханої людини. Відповідно, фази проживання розставання схожі на ті, що відчуває людина в разі фізичної втрати партнера. Розрив значущих відносин дає нам сильнуюболь, яка іноді просто нестерпна. «Відключити» ееневозможно. Тим не менш проживання горя має свої закономірності. Можливо, якщо їх усвідомлювати, то стане хоча б трохи легше. Адже коли ми знаємо, що з нами відбувається, нампроще це прийняти.

Пропоную розглянути стадії, через які проходить людина при розставанні:

  • Заперечення того, що сталося. Суть цієї стадії в тому, що людина не вірить в те, що відбувається, заперечує очевидне. Присутнє відчуття нереальності, «в’язкого» і поганого сну. Іноді здається, що ще трохи-і все закінчиться. Заперечення – це психологічний захист. Розставання або розлучення не сприймається, як кінцевий етап. Людина все ще намагається відновити стосунки. На цій стадії дуже важливо подивитися правді в очі, назвати вещисвоими іменами. Так ви допоможете собі прийняти розставання, як доконаний факт. І тут вже настає час для наступного кроку.
  • Гнів і агресія. Цілком закономірно, що після того, як чоловік побачив і усвідомив болючу правду, він починає відчувати гнів і злість до тих, хто має відношення до його втрати. Це і він сам, і колишній партнер, і доля, іноді і Бог, і просто щасливі пари навколо. В такі моменти присутнє стійке відчуття, що світ звалився, а щастя і радості в житті вже ніколи не буде. Як собі допомогти пережити цю важку другу стадію? Дати вихід своїй агресії, фізично прожити свій гнів. Наприклад, можна топати ногами або кричати, бити подушку або боксерську грушу, рвати папір. Деяким допомагає написати лист колишньому партнеру. На мій погляд, краще це написати лист, але не відправляти. Можна його спалити або зберегти в чернетках (якщо електронний лист). Далеко не відразу, поступово злість залишає людину і поступається місце депресії.
  • Депресія, апатія, порожнеча всередині. Це фаза сама довга і нудна. Може тривати від трьох місяців до року, а в деяких випадках і більше. Все навколо виглядає похмурим і сірим, хочеться лягти і лежати, дивитися в стелю. На цій стадії необхідно зрозуміти, чтослучившееся вже в минулому, а ми живі. Щоб йти далі, доведеться волею-неволею попрощатися з померлим, «поховати» зв’язок. У цей період помирає надія. Як ні парадоксально звучить, але це і добре. Так ви зможете швидше позбутися від душевних мук і прийняти ситуацію такою, яка вона є. У хвилини відчаю пам’ятайте, що нудьгувати за людиною – це нормально. Але не варто забувати причини розставання. Ця людина не просто так зник з вашого життя. Такженеобходимо усвідомлювати, що «сама темна ніч буває перед світанком». У будь-якому випадку пройде, біль не буде вічною.
  • Прийняття. На цій завершальній стадії горя ми знову починаємо любити своє життя. Ми приймаємо той факт, що у стосунків більше немає, колишнього партнера теж. Але ми у себе є завжди. Мало-помалу ми відпускаємо минуле і повертаємося до життя.

Підводячи підсумок, зазначу, так, все це дуже боляче, часом гірше, ніж фізична хвороба. Але це частина нашого життєвого досвіду. Якщо ми вміємо любити і відчувати біль, значить, ми ще живі.