Космос

Чому настільки дивна зоряна система виявилася найближчою до сонця. Що приховує Альфа Центавра?

Останні кілька десятків років з Землі у космос виходить неймовірна кількість структурованих радіосигналів. Цей шум давно долетів до безлічі інших зоряних систем. Але тільки одна з них знаходиться від нас на порівняно близькій відстані – приблизно в 4,37 світлових років. Це Альфа Центавра.

Вимагає підтвердження

Система Альфа Центавра складається з трьох зірок. Дві з них дуже близькі, і здаються єдиним джерелом світла. Відстань між ними коливається від 11,2 до 35 астрономічних одиниць. Найбільша зірка Альфа Центавра А – головної послідовності. По яскравості вона четверта на нашому небі і випускає в 1,5 рази більше світла, ніж наша зірка.

Вона важче Сонця на 8%, і на 25% більше. Підтверджених даних про те, що в Альфа Центавра А є екзопланети, немає. Тільки в 2021 році в інфрачервоному спектрі зафіксовані деякі свідчення присутності такого об’єкта з масою в межах 9-35 земних. Імовірно, це космічне тіло обертається від зірки на відстані 1,1 а. е, роблячи повний оборот за один земний рік. Всі ці дані ще потрібно підтвердити за допомогою спостережень з наземних обсерваторій або за допомогою телескопа Джеймса Вебба.

Альфа Центавра В теж відноситься до зірок головної послідовності. Але вона менше Сонця на 12%. Її поверхнева температура трохи менше 5000°C. Це обумовлює помаранчевий колір зірки і світність в два рази меншу, ніж у Сонця. Хоча в рентгенівському діапазоні вона випромінює більше енергії, ніж інші зірки її класу. Альфа Центавра В нестабільна, тому спалахи і викиди на ній трапляються нерідко.

Ближче всіх

З екзопланет, що обертаються навколо неї, ситуація та ж, що і в Альфа Центаври А. У 2012 році вчені проаналізували власний рух світила і припустили, що близько від нього знаходиться планета, радіусом трохи менше Землі і періодом обігу до 12 днів. Тільки через три роки в розрахунках була знайдена математична помилка.

Третя зірка системи Проксима Центавра – червоний карлик. Її маса і діаметр менше Сонця приблизно в сім разів. Температура її поверхні понад 2700°C. Але саме вона з усієї трійки розташована до нас ближче всіх.

Від Сонця до неї 4,25 світлових року, звідси і її назва, що з латинської перекладається як «найближча». Це відстань з часом скорочується ще більше. Приблизно через 27600 років воно зменшиться до 3 світлових років. Від своїх більш яскравих сусідів Проксима Центавра віддалена на відстань у 13 тисяч астрономічних одиниць. Але через 300 тисяч років воно скоротиться втричі.

Навколо загального центру мас Проксима Центавра робить повний оборот за 547 тисяч років. Вона має цілих дві підтверджених екзопланети і одну гіпотетичну. А дослідження в інфрачервоному діапазоні дозволяють судити про наявність навколо карлика кільця з пилу, а також безлічі малих космічних тіл, таких як астероїди. Першу планету Проксима Центавра b виявили методом радіальних швидкостей в 2016 році. Спектрографическими дослідженнями телескопа VLT в 2020 році вдалося підтвердити її існування.

Суперземля або мининептун

Повний оборот навколо червоного карлика екзопланета робить за 11 діб. Згідно з розрахунками, її маса більше земної приблизно на 10-20%, а радіус близько 1,3 радіуса Землі. Комп’ютерне моделювання показало, що Проксима Центавра b отримує від свого світила в півтора рази менше світлової енергії, ніж Земля від Сонця. Таким чином, середня температура на її поверхні дорівнює -39°C.

Вітчизняний ІТ-проект по праву може вважатися самим амбітним проектом у світі. Його реліз вже скоро. Тестова рання версія додатку вже доступна в магазинах додатків і . Дякую за підтримку!

Так що висока ймовірність, що в деяких районах цієї екзопланети існує вода в рідкому вигляді. Ось тільки вона настільки близька до червоного карлика, що напевно знаходиться в його приливному захоплення, і повернена до нього однією стороною. Якби екзопланета мала щільну атмосферу, то перепади температури на її поверхні були б не настільки різкими. Тільки Проксима Центавра, як і всі червоні карлики, часто спалахує, вивергаючи в космічний простір своє зоряне речовина. Так що це іонізуюче випромінювання згубно діє на її атмосферу планет. Проксима Центавра b могло б захистити потужне магнітне поле, тільки навряд чи вона їм володіє.

Існування другої планети біля червоного карлика Проксіма Центаври довели в 2020 році. Від центру системи вона обертається в півтора астрономічних одиницях, а її орбітальний цикл трохи перевищує п’ять років. Маса екзопланети оцінюється від 6 до 8 земних мас. Радіус поки не визначили, як і не встановили, до якого класу віднести: суперземлям або мининептунам.

Політ до Альфа Центавре

Її віддаленість від червоного карлика зумовлює низьку температуру на поверхні -234°C. Не виключено, що вона має систему кілець, розміром з п’ять радіусів Юпітера. Існування у Проксіма Центаври третьої планети поки не доведено. Але передбачається недалеко від карлика є дуже маленька екзопланета з масою 0,25 від земної. Рік на ній повинен тривати близько п’яти діб, а температура поверхні досягати 87°C..

Цікаво, що на першу половину цього століття запланована програма Breakthrough Starshot, яка відправить до Проксіма Центавре цілу тисячу микрозондов не більше сантиметра в діаметрі. А доставлять із туди на тонкому вітрилі, раздуваемом з Землі імпульсами надпотужного лазера.

Вони полетять з 20-відсоткової швидкістю від світлової, і проведуть в дорозі 20 років. Ще п’ять років піде на те, щоб зібрані ними дані прийшли на Землю. У ближчій перспективі очікується запуск на орбіту телескопа Толіман, який буде вивчати тільки Альфа Центавра і найближчі до неї зірки.