Успіх

Погляд зсередини: як влаштовано сучасна очна співбесіда і з чим її їдять?

Все приходить з досвідом. Раніше я тряслася як листочок на березі від вітру при словах “приходьте на співбесіду“. Після того, як я пройшла близько 50 співбесід – як рукою зняло.

А вже після того, як стала керівником – співбесіда для мене це не “там, де мене обирають”, а “там, де вибираю я, хочу я з цим працювати”. Тому я йду на співбесіду як на звичайну ділову зустріч, яких в день у мене 3-5.

Не важливо, керівник ви або простий поважаючий себе людина. Ви теж вибираєте вакансію! А не тільки роботодавець – вас. У нас рабство скасовано з 1861р. Вибирайте роботу на радість, а не за копійки і вічні переробки.

Не сумуйте! Я була на вашому місці мінімум всі ті 50 разів! А як у 51-ий я собеседовалась вже по-іншому? Найкраще, що можна зробити – це заздалегідь звести до мінімуму стресові причини, які змушують нас некомфортно почувати себе на співбесіді.

Про що треба подбати заздалегідь? [НАЙГОЛОВНІШЕ, як завжди – в кінці]

Пам’ятайте, що вас собеседуют такі ж люди, як і ви. Це не боги і не всезнайки. Так, можливо в чомусь люди розбираються більше вас. Тут потрібно подякувати і порадіти, що вам є куди рости. А не “ага, але все одно я так думаю”. Потрібно бути гнучким.

1) Пройдемося по найбільш актуальні питання та навчимося правильно на них відповідати!

“Що ви про нас знаєте? “

Потрібно самостійно до співбесіди залізти на сайт компанії і подивитися розділ “Про компанію”! Все так просто:) Полазайте у соцмережах, у пресі. Ви повинні розуміти, чим займається компанія, знати її продукти, її успіхи.

Приведіть в порядок свою сторінку в соцмережах! Або заберіть інфу про неї з резюме.

Приберіть всі фотки з п’яних вечірок або з написами “Дістала робота”. Або закрийте профіль в соцмережі. Зараз більше половини наймачів цікавляться вашим профілем в мережі.

“Розкажіть про себе”

Ми соромимося себе хвалити. А тут потрібно саме це. При чому не “я красива, розумна, чудова”, а правильно. Правильно розповідати про себе ось так: “я зробила”, “я розробила”, “я збільшила”, “у мене найкраще виходить . “

Думаєш тобі нічим похвалитися? Неправда! Навіть якщо у тебе немає досвіду, просто перефразируй свій життєвий досвід! І додавай приклади з життя. “Організувала день народження подруги на 30 чоловік” – це досвід організації заходів. “На відмінно захистила диплом, 39 хвилин відповідала на запитання комісії” – це комунікативний досвід в стресових ситуаціях, доказ, що самі писали і на цікаву тему (мій особистий приклад до речі).

“Чому ви шукайте роботу? “

Неправильно: скаржитися на поточну роботу

Правильно: говорити про те, що дасть вам ця робота. Наприклад, ви знаєте, я дуже хочу розвиватися, зараз такої можливості на своїй роботі не маю, а ваша компанія пропонує великі кар’єрні перспективи/ цікаві проекти/ нові завдання/ знаходиться в передовій галузі – що завгодно хороше про компанії.

При чому про розвиток саме в тій посаді, на яку ви йдете, повинна йти мова, інакше роботодавцю це може не сподобатися.

“Ким ви себе бачите через 5 років? “

Неправильно: називати конкретну посаду.

Правильно: говорити про своїх майбутніх якостях і функціонал. “Через п’ять років я розраховую вести вже не маленькі і середні проекти, а працювати над стратегічним розвитком фірми разом з вами”

“Розкажіть про своїх плюсах і мінусах”

Питання підступний і непростий. З достоїнствами, напевно, все зрозуміло? Вибирайте тільки ділові: за рік завершила 7 проектів з досягненням ключових KPI, безперервно навчаюся і застосовую знання в роботі і т. п.

Недоліки: коротко говоримо про проблему і ВІДРАЗУ ж про те, як ми її вирішуємо. Приклад: я частенько спізнююся на роботу. Але я вже стала лягати раніше і купила цей будильник, а не телефон, щоб раніше виходити з дому.

Задавайте питання – я буду з ним готувати статті. Хочу, щоб ви отримували дійсно корисний і потрібний вам матеріал.

До питань підготувалися. Якщо будуть незаплановані питання – не треба панікувати. Вони обов’язково будуть! І це другий пункт операції “як підготуватися до співбесіди”.

2) Налаштуйтеся! Дуже добре працює метод, якщо ви зумієте себе переконати в тому, що від цього співбесіди нічого не залежить. І ставитися до ситуації як до гри:) Тоді все у вас вийде, перевірено на собі!

Ефективний метод – уявити, що всі голі – тоді мозок просто перестає циклиться на проблемах і ви вільно будуєте свій діалог. І взагалі – треба навчитися виступати на публіку, є такі курси – можете понишпорити в інтернеті))

3)Транспортна доступність. Плануйте маршрут заздалегідь.

Я досі пам’ятаю той випадок, як в дорогих чоботях йшла до офісу по вуха в бруді через промзону, тільки з-за того, що просто подивилася час по карті і не спромоглася наблизити, щоб глянути сам маршрут.

Спізнюватися на співбесіду точно не потрібно, вийдіть на 10 хв раніше – не пошкодуєте.

4) Одягніться по-діловому. Спідниця, блузка, звичайне плаття, піджак-штани/спідниця. Не треба кричущих кольорів, величезних вирізів і сережок розміром у 3 вуха. Це все вульгарно і відштовхує. Чоловікам не треба футболок, толстовок – це недбалість і домашній стиль. Навіть для IT-компанії.

Я вже говорила, що навіть діджея в костюмі або хоча б в сорочці – на роботу візьмуть в 56% випадків набагато ймовірніше, ніж у шортах і майці.

5) Уточніть у менеджера, скільки часу займе приблизно співбесіду. Це абсолютно нормально. Просто щоб не випасти з планів. Не треба співбесіду у вінець свого життя ставити.

6) Візьміть паспорт. Завжди стане у пригоді. Мало вхід за перепустками.

7) Складаємо список питань роботодавцю! Найважливіше!