Родина

Заміжжя, сім’я, стосунки – чи вартий того, щоб терпіти?

А адже терплять – дуже багато, якщо не більшість. Спочатку заганяють себе в кут, пов’язавши життя не з тією людиною і зробивши на світ потомство, а потім зазнають і сподіваються на краще, всупереч усякій логіці, всупереч реальності. Живуть у світі ілюзій, уявляючи собі якісь неможливі зміни в іншій людині, заради яких варто потерпіти непривабливе сьогодення. Я зараз не про крайнощі, на кшталт алкоголізму та домашнього насильства – просто про відносини, які тепер модно називати «токсичними».

Сидить на зупинці пара. Вона – звичайна, «стандартна» вікова жінка «з народу» – судячи по зовнішньому вигляду, з низьким достатком.
Він – дуже товстий і неприємний – виявилося, той випадок, коли зовнішність повністю відповідає внутрішньому змісту.

Вона:

-Он, автобус їде!

Він з якоюсь неадекватною люттю):

-Ти що, дура? ! Не бачиш, що це тролейбус? ! Роги не бачиш?

Вона (розгублено):

-Але, я дійсно не бачу. Зовсім погано бачу останнім часом.

Він (в сказі):

-Не бачить вона! Курка тупа! Роги у тролейбуса не бачить! Тварюка безмозка! (мат).

Жінка загубленим розводить руками і чомусь обертається до мене:

-Ви не знаєте, від чого зір падає?

– Я-то звідки знаю, що у вас? До лікаря треба! – Насправді хотілося сказати: «це у вас від чоловіка, не інакше – з таким чоловіком не тільки зір впаде! »

-Так, що він скаже, цей лікар. . . – тихо вимовляє жінка і замовкає.

Її чоловік все ще невдоволено буркоче лайки. Величезне бажання врізати бадиком (я кульгаючи, з палицею ходжу) прямо з огидною хамській роже. А їй сказати: «пошліть це чудовисько далеко і надовго, і займіться своїм здоров’ям – тоді, може, ще поживете по-людськи! » Природно – бажання це доводиться придушити, щоб уникнути неприємних наслідків для себе.

Навіщо? ! Навіщо він їй потрібен? ! Що це – прихильність нездорова або сверхтерпение якесь безглузде? Напевно, мені не зрозуміти. Тобто – пояснити якимись психологічними вивертами або обставинами, можна – але, наміряти таке на себе – не вийде. А адже ми самі собі вибираємо долю – і в основному, у наших силах її змінити. І добре б зробити це вчасно, не заганяючи себе в безвихідне становище.

Дзвонить молодша дочка – чергова капосна витівка чоловіка, який не бажає ні в чому допомагати. Що я можу сказати, якщо все вже було сказано раніше – ще до того, як вона надумала провести від нього дитину? Ще раз нагадати, що я була права? Кому від цього легше?

Дзвонить старша дочка. Чоловік уваги не надає, грубіянить з будь-якого приводу – а їй хочеться романтики у відносинах, розуміння. Ну і хто тебе змушував третю дитину заводити? Гаразд – розлучилася один раз, другий – двоє дітей. Але, хоча б в третій раз можна було від відтворення потомства утриматися, придивитися трохи краще? Мізків не вистачило? Що тепер скаржитися, якщо раніше нічого слухати не хотіли?
Як часто не тих людей ми собі вибираємо, не звертаючи уваги на думку оточуючих та інші тривожні дзвіночки. І я знаю, що їх скарги не на порожньому місці – не просто тому, що посварилися – але що толку.

Старша була незадоволена першим чоловіком, тому, що він нормально заробляти не вмів – а так, добрий, добрий малий, уважний, спокійний. Пішла до іншого – а той почав пити. Але, адже він з самого початку випивав більше, ніж слід – можна було зрозуміти, до чого це призведе. Тепер ось – третій, від якого на даний момент матеріально залежить – грубий і неуважний. А могла б з першим залишитися – сама здобичниці стати, у неї характеру для цього достатньо. Зате ставлення було людське. Мій такий же був – я в основному заробляла і все вирішувала. Кілька разів розходилися – але, зараз він на пенсії, працює і нічого не зробила, як це раніше бувало. В останній раз – майже дев’ять років тому, я йому сказала – сходимося тільки на умовах поваги до особистого простору і один одному – інакше – нафіг! Один косяк – і геть пішов. Тепер все добре.

Думаю, у моєї старшої дочки перший чоловік був «її людиною». Довибиралася. Те ж і з молодшою – такі хлопці гарні у неї були не потрібні опинилися. Знайшла собі людину-проблему – причому, у всіх відносинах. Напевно, любов, дійсно, зла – а «козли» – вони тут як тут.
-Не знаю, – кажу, – що вам сказати? Я в такій ситуації не була і не могла бути! Терпіння – не мій коник – а тому, звикла в усьому на себе покладатися. Коли на себе розраховуєш, в безвихідне становище точно не потрапиш. Завжди зможеш розірвати проблемні відносини і піти. Я в казки не вірю і в «лицарів на білому коні» – теж. Не можна себе в залежність від іншої людини ставити інакше, може загрожувати доля «терпіли».

Пам’ятаю, під час моїх одиночних походів з рюкзаком, забрела в чергові тягули. Як дісталася до місця, де автобуси проїжджають. Той, який додому, вже пішов, наступний – аж до іншого міста. Що робити – ночувати в лісі на цей раз не варіант, завтра на роботу – поїхала на ньому. Звідти до нас хоча б електрички ходять.

Електричка прибуває вночі. Дзвоню чоловікові: так і так, трохи заблукала, приїду вночі – зустрінеш?

Лається:

-Куди, чорт візьми, тебе знову занесло? – І так далі.

-Ну й пішов ти! – Відключаюся.

Коли електричка прибула на місце, на пероні топтався чоловік. Вже ніякого невдоволення – посміялися над ситуацією і додому пішли. Ось так – бо інакше мені не потрібно.